SKOK w Wołominie jest drugą co do wielkości Kasą w Polsce. Przez 15 lat dała się poznać nie tylko jako dobry polski partner finansowy oferujący lokaty, kredyty o umiarkowanym oprocentowaniu i atrakcyjne konta osobiste (z oprocentowaniem zbliżonym do poziomu lokat, prowadzonym bezpłatnie), ale również jako instytucja niosąca pomoc, zrozumienie, wspierająca kulturę, sport i edukację.
Niepodważalny sukces, jaki osiągnęła SKOK w Wołominie, jest wynikiem przede wszystkim nieustannego wsparcia, zaufania członków i pracowników Kasy. Opinie społeczne, medialne, nagrody, wyróżnienia, lokalna oraz ogólnokrajowa działalność tej Kasy jednoznacznie wskazują, iż SKOK w Wołominie chce kontynuować ideę spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a tym samym pragnie kreować historię polskich instytucji finansowych. Zaangażowanie, propagowanie i świadomość idei oraz profesjonalizm SKOK w Wołominie są podstawą jej sukcesu.
Historia z tradycjami
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe działają w Polsce od 1992 r. na podstawie odrębnej ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i zrzeszają ponad 2,5 mln członków. Podobne instytucje, zwane także uniami kredytowymi, działają w 101 krajach, skupiając 220 mln osób. Organizacje podobne do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, służące ochronie przed lichwą i stosujące zasadę samopomocy finansowej, istniały już w średniowieczu. Były to gildie kupieckie, maszoperie rybackie, banki pobożne czy wdowie kasy. Później pojawiały się instytucje nazywane fundacjami taniego kredytu czy towarzystwami wzajemnego ratowania się w nieszczęściach.
W XIX w. na terenie Niemiec zaczęły powstawać instytucje finansowe, które były pionierem nowoczesnych spółdzielni finansowych. Stworzone instytucje kierowały się ideami samopomocy, samozarządzania i demokracji ekonomicznej. Spółdzielnie finansowe znalazły naśladowców również w Polsce. W Wielkopolsce powstawały banki ludowe tworzone przez księdza Wawrzyniaka, na Podolu kasy włościańskie zakładane przez bł. Marcelinę Darowską, a w Galicji kasy tworzone przez nauczyciela i działacza społecznego Franciszka Stefczyka, który przy organizacji kas był wspierany przez księży i nauczycieli traktujących swoją bezinteresowną pracę jako patriotyczny obowiązek.
Współcześnie działające spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe pielęgnują i kontynuują dziewiętnastowieczne tradycje. Oprócz usług finansowych dla swoich członków - prowadzenia kont osobistych, przyjmowania depozytów na atrakcyjnych warunkach, udzielania pożyczek o umiarkowanym oprocentowaniu, realizują swoją misję społeczną opartą na edukacji, promowaniu wartości chrześcijańskich, patriotycznych. W swojej działalności skupiają się również na niesieniu pomocy lokalnym społecznościom.
Walczą z wykluczeniem społecznym
SKOK-i aktywnie włączyły się również w unijną inicjatywę przeciwdziałania wszelkim objawom wykluczenia społecznego i finansowego - zjawisk, które prowadzą do marginalizowania poszczególnych osób czy grup społecznych. Przyczyną wykluczenia jest lekceważenie przez korporacje mało atrakcyjnych dla siebie klientów. W przypadku usług finansowych często są to osoby starsze i młodzież, która dopiero rozpoczyna dorosłe życie. Ograniczony dostęp do dóbr i usług w szczególności uniemożliwia właściwe funkcjonowanie w przestrzeni publicznej.
Bezpieczeństwo
W ciągu ponad 20 lat SKOK-i w Polsce rozwinęły się i żaden z jej członków (współwłaścicieli) nie stracił swoich oszczędności. Kasy dobrze są wbudowane w sieć bezpieczeństwa obejmującą działające w Polsce uprawnione do przyjmowania oszczędności instytucje. Depozyty w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych gwarantowane są zgodnie z regulacjami obowiązującymi w Unii Europejskiej do wysokości 100 tys. euro na jednego depozytariusza przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Kasa podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Nowe możliwości
Nowe przepisy to również nowa, atrakcyjniejsza oferta w SKOK. Zmiany legislacyjne umożliwiły SKOK-om rozszerzenie palety usług między innymi o wieloletnie kredyty hipoteczne oraz wydłużenie okresu kredytów gotówkowych. Dodatkowo SKOK-i będą mogły świadczyć usługi podmiotom z tzw. trzeciego sektora, a więc fundacjom, stowarzyszeniom, spółdzielniom czy wspólnotom mieszkaniowym.
Już dziś zapraszamy do zapoznania się z ofertą SKOK w Wołominie na www.skok.wolomin.pl. Sprawdź nas!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz